- Supermicro SYS-5039MS-H12TRF MicroCloud Barebone Single CPU, 12-Node
• Cloud Computing
• Web Cache
• Web Hosting, VM
• Social Networking
• Corporate-WINS, DNS, Print, Login
Barebone 3U MicroCloud with 12x Modular UP Nodes - Per Node : Single Socket H4 (LGA-1151) for Intel Xeon E3-1200 v5 family, Up to 64GB DDR4 ECC UDIMM up to 2133MHz (4 DIMM sockets ) - On-Board (per node) : SATA3 (6Gbps) via C236 controller, IPMI 2.0, Micro-LP NIC 2x i350 Gigabit LAN, VGA - Includes (per node) : 2x 3.5in / 2.5in SATA3 HDDs (up to 24x 3.5in/ 2.5in drives total) OR 2x 2.5in NVMe + 2x 2.5in SATA3 drives (up to 48x 2.5in drives total), 1x Heatsink, 3x ADD-On Modules - Included in system : 2000W Redundant Titanium Level Power Supply, X11SSE-F Motherboard, CSE-939HS-R2K04B 3U Chassis - (Black)
This product is no longer available.
2. 2x 3.5" SATA3 or 4x 2.5" SATA3 or 2x 2.5" NVMe + 2x 2.5" SATA3 or 2x 2.5" NVMe + 1x 3.5" SATA3
3. Up to 64GB DDR4 VLP ECC UDIMM 2400MHz support in 4 slots
4. 2 GbE LAN ports via Intel i350
5. 1 Centralized IPMI managemet port
6. 2 USB 2.0, 1 VGA, 1 COM port, (with KVM dongle)
7. 1 USB 3.0 (Type A), 1 SATA DOM
8. 4 heavy duty 9cm hot-swap fans with optimal cooling zone (per system)
9. 2000W Redundant power supplies Titanium Level Certified (per system)
Extra Specifications for Supermicro SYS-5039MS-H12TRF MicroCloud Barebone Single CPU, 12-Node
| Processor/Cache | ||
| CPU | Single Socket H4 (LGA 1151) supports: | |
| CPU TDP up to 80W | ||
| System Memory (per node) | ||
| Memory Capacity | 4x 288-pin DDR4 DIMM slots | |
| Supports up to 64 GB DDR4 VLP ECC Un-Buffered memory (UDIMM) | ||
| Memory Type | 2400MHz/2133MHz ECC DDR4 (VLP) SDRAM 72-bit, 288-pin gold-plated UDIMMs | |
| DIMM Sizes | 16GB | |
| Memory Voltage | 1.2 V | |