- Supermicro SYS-6029U-TR25M 2U Barebone Dual Intel Processor
• Virtualization
• Hyperconverge Storage
• Cloud Computing
• High End Enterprise Server
• Flexible Networking Options
Barebone 2U Rackmount SuperServer, Dual Intel Xeon Scalable Processors Gen. 2, Intel C621 chipset, Up to 6TB DDR4 ECC 2933Mhz memory, 8 SAS3 + 4 SAS3/NVMe, 12 Hot-swap 3.5in drive bays, Dual 25GbE SFP28 ports, Redundant 1000W Power Supply (CSE-829U2AC4-R1K02-T + MBD-X11DPU)
This product is no longer available.
2. 24 DIMMs; up to 6TB 3DS ECC DDR4-2933MHz † RDIMM/LRDIMM, Supports Intel® Optane™ DCPMM ††
3. 1 PCI-E 3.0 x16 slot (FH, 10.5" L), 5 PCI-E 3.0 x8 slots (FH, 10.5" L), 1 PCI-E 3.0 x8 slot (LP), 1 PCI-E 3.0 x8 slot (internal LP)
4. 2 25GbE SFP28 Ethernet ports
5. 12 Hot-swap 3.5" drive bays: 12 SATA (opt. 8 SAS3 + 4 NVMe/SAS3), Optional 2 hot-swap 2.5" rear drive bays for SSDs; Optional M.2 NVMe and SATA3 ports
6. 4 Heavy duty 8cm fans
7. 1000W High efficiency (96%) Redundant PSU; Titanium Level
Extra Specifications for Supermicro SYS-6029U-TR25M 2U Barebone Dual Intel Processor
| Motherboard | ||
| Motherboard | Super X11DPU | |
| System Memory | ||
| Memory Capacity | 24 DIMM slots | |
| Up to 6TB 3DS ECC DDR4-2933MHz † RDIMM/LRDIMM | ||
| Supports Intel® Optane™ DCPMM †† | ||
| Memory Type | 2666 ECC DDR4 NVDIMM | |
| 2933 † /2666/2400/2133MHz ECC DDR4 RDIMM/LRDIMM | ||
| Note | † 2933MHz in two DIMMs per channel can be achieved by using memory purchased from Supermicro †† Cascade Lake only. Contact your Supermicro sales rep for more info. | |
| On-Board Devices | ||
| Chipset | Intel® C621 chipset | |
| SATA | SATA3 (6Gbps) with RAID 0, 1, 5, 10 | |
| Network Connectivity | 2 25GbE SFP28 ports via AOC-2UR68-M2TS-O (Mellanox ConnectX-4 Lx EN) | |
| IPMI | Support for Intelligent Platform Management Interface v.2.0 | |
| IPMI 2.0 with virtual media over LAN and KVM-over-LAN support | ||
| Graphics | ASPEED AST2500 BMC | |
| Input / Output | ||
| SATA | 12 SATA3 (6Gbps) ports | |
| SAS | 8 SAS3 + 4 SAS3/NVMe support optional | |
| LAN | 1 RJ45 Dedicated IPMI LAN port | |
| 2 25GbE SFP28 ports | ||
| USB | 3 USB 3.0 ports (2 rear, 1 Type A) | |
| Video | 2 VGA ports (1 rear, 1 onboard) | |
| Serial Port / Header | 1 Serial header | |
| DOM | 2 Super DOM (Disk on Module) ports | |
| System BIOS | ||
| BIOS Type | AMI 32Mb SPI Flash ROM | |
| Management | ||
| Software | NMI | |
| KVM with dedicated LAN | ||
| SuperDoctor® 5 | ||
| Intel® Node Manager | ||
| IPMI 2.0 | ||
| SSM , SPM , SUM | ||
| Power Configurations | ACPI Power Management | |
| PC Health Monitoring | ||
| CPU | 4+1 Phase-switching voltage regulator | |
| Monitors for CPU Cores, Chipset Voltages, Memory. | ||
| FAN | Status monitor for speed control | |
| Pulse Width Modulated (PWM) fan connectors | ||
| Fans with tachometer monitoring | ||
| Temperature | Monitoring for CPU and chassis environment | |
| Thermal Control for fan connectors | ||
| Chassis | ||
| Form Factor | 2U Rackmount | |
| Model | CSE-829U2TS-R1K02P-T | |
| Dimensions and Weight | ||
| Width | 17.2" (437mm) | |
| Height | 3.5" (89mm) | |
| Depth | 28.46" (723mm) | |
| Weight | Net Weight: 36 lbs (16.4 kg) | |
| Gross Weight: 72 lbs (32.7 kg) | ||
| Available Colors | Black | |
| Front Panel | ||
| Buttons | Power On/Off button | |
| System Reset button | ||
| LEDs | Network activity LEDs | |
| Power status LED | ||
| HDD activity LED | ||
| System information (overheat/UID) LED | ||
| Expansion Slots | ||
| PCI-Express | 1 PCI-E 3.0 x8 (LP) | |
| 1 PCI-E 3.0 x8 (internal LP) | ||
| 1 PCI-E 3.0 x16 (FH, 10.5" L) | ||
| 5 PCI-E 3.0 x8 (FH, 10.5" L) | ||
| Drive Bays / Storage | ||
| Hot-swap | 12 Hot-swap 3.5" drive bays | |
| 12 SATA3 ports by default; Optional 8 SAS3 + 4 NVMe/SAS3 | ||
| 2 M.2 PCI-E 3.0 x4 M-Key NVMe (2260/2280/22110) via optional add-on card AOC-SLG3-2M2 | ||
| Backplane | ||
| Backplane | 2U SAS/SATA backplane | |
| System Cooling | ||
| Fans | 4 Heavy duty 8cm PWM fans | |
| Power Supply | ||
| Power Supply | 1000W Redundant Power Supplies with PMBus | |
| Total Output Power | 800W: 100 – 127Vac | |
| 1000W: 200 – 240Vac | ||
| 1000W: 200 – 240Vdc (for CCC only) | ||
| Dimension (W x H x L) | 73.5 x 40 x 203 mm | |
| Input | 100-127Vac / 9.8 - 7A / 50-60Hz | |
| 200-240Vac / 7 - 5A / 50-60Hz | ||
| 200-240Vdc / 7 - 5A (for CCC only) | ||
| +12V | Max: 66.7A / Min: 0A (100-127Vac) | |
| Max: 83A / Min: 0A (200-240Vac) | ||
| Max: 83A / Min: 0A (200-240Vdc) | ||
| 12Vsb | Max: 2.1A / Min: 0A | |
| Output Type | 25 Pairs Gold Finger Connector | |
| Certification | Titanium Level | |
| Operating Environment | ||
| RoHS | RoHS Compliant | |
| Environmental Spec. | Operating Temperature: 10°C ~ 35°C (50°F ~ 95°F) | |
| Non-operating Temperature: -40°C to 70°C (-40°F to 158°F) | ||
| Operating Relative Humidity: 8% to 90% (non-condensing) | ||
| Non-operating Relative Humidity: 5% to 95% (non-condensing) | ||